Obowiązuje od 1 stycznia 2009r.

 

Od 1 stycznia 2009r. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości (popularnie nazywanego certyfikatu energetycznego), który wynika z przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Transpozycji przepisów unijnych dokonano poprzez ustawę z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy Prawo budowlane, ogłoszonej w Dzienniku Ustaw Nr 191 z 2007r, poz.1373.

 

Charakterystykę energetyczną budynku w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, sporządza się dla budynku oddawanego do użytkowania oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego, a także części budynku stanowiącej samodzielną całość technicznoużytkową, w przypadkach:

W przypadku umów, na podstawie których następuje:

1) przeniesienie własności:
a) budynku,
b) lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem przeniesienia własności lokalu na podstawie umowy zawartej między osobą, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a spółdzielnią mieszkaniową lub
c) będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, albo
2) zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu– zbywca przekazuje nabywcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej;
3) powstanie stosunku najmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno użytkową – wynajmujący udostępnia najemcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej.,

dokonuje się oceny charakterystyki energetycznej w formie świadectwa charakterystyki energetycznej zawierającego określenie wielkości energii w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także wskazanie możliwych do realizacji robót budowlanych, mogących poprawić pod względem opłacalności ich charakterystykę energetyczną.


Inwestor do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie jest obowiązany dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

 

Charakterystyka energetyczna budynku, sporządzona w formie świadectwa powinna być sporządzona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 06-11-2008r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno – użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (Dz.U. Nr 201 poz. 1240), winna określać wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Wskazywać powinna, jaki jest rzeczywisty koszt ogrzewania, klimatyzowania i oświetlania budynku.

.


Przepisów znowelizowanej ustawy nie stosuje się do budynków:

1) podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

2) używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;

3) przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;

4) niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;

5) przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;

6) mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

7) wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50m2.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową może sporządzać osoba, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) ukończyła, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, co najmniej:
a) studia magisterskie albo
b) studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych;
3) nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;
4) posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno- budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.


Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat.

 

 

Wytworzył:
Radosław Zieleziński
Udostępnił:
Korzystka Adam
(2010-04-29 12:36:44)
Ostatnio zmodyfikował:
Korzystka Adam
(2015-06-30 11:09:31)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki