Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego przypomina

 

KOMUNIKAT

DO WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW OBIEKTÓW BUDOWLANYCH W ZWIĄZKU Z POTENCJALNYMI ZAGROŻENIAMI WYSTĘPUJĄCYMI W OKRESIE ZIMOWYM.

Zwracam szczególną uwagę, że w okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych spowodowanych intensywnymi opadami śniegu, do obowiązków właścicieli i zarządców obiektów budowlanych należy usuwanie nadmiaru śniegu z dachów.
Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1333), w razie wystąpienia czynników, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogącym spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku i nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku poprzez m.in. kontrolę grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachu oraz zapewnienie bezpiecznego usunięcia nadmiaru śniegu z dachu.

W związku z powyższym, w celu uniknięcia zagrożeń, jakie mogą być konsekwencją zalegającego na dachach obiektów budowlanych śniegu, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnienie obowiązków wynikających z ww. przepis.

Jednocześnie przypominam właścicielom, zarządcom oraz użytkownikom wszystkich obiektów budowlanych o obowiązku ich użytkowania w sposób zgodny z przeznaczeniem i wymaga właścicielom i zarządcom oraz utrzymywania w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. W szczególności dla zapewnienia właściwego stanu technicznego obiektów budowlanych należy przestrzegać wymagań związanych z ich utrzymaniem, o których mowa w art. 61, 62 i 70 ustawy – Prawo budowlane.

 


UWAGA WŁAŚCICIELE I ZARZĄDCY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH

 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego przypomina Właścicielom i Zarządcom obiektów budowlanych, zgodnie z art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego o obowiązku przeprowadzenia kontroli okresowych, co najmniej raz w roku polegających na sprawdzeniu stanu technicznego:

 
- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
 
- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
 
- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)
 
 
 
Ustawodawca wyłączył obowiązek, o którym mowa w art. art. 62 ust. 1. pkt 1 lit. a w stosunku do :
 
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
 
- obiektów budowlanych: budownictwa zagrodowego i letniskowego, wymienionych w art. 29 ust. 1. Prawa budowlanego
 
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego zwraca szczególną uwagę na konieczność przeglądu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), których stan niejednokrotnie jest przyczyną pożarów lub zaczadzeń.
 
Z uwagi na ostatnie wydarzenia, w których główną przyczyną katastrof budowlanych był wybuch gazu z nieszczelnej butli gazowej na propan-butan, wszyscy ich użytkownicy powinni zwrócić uwagę na stan techniczny butli, a także urządzeń je obsługujących. Należy mieć na uwadze, że butle takie podlegają również kontroli przez osoby wyspecjalizowane w tej dziedzinie.
 
Szczególnie na właścicielach obiektów mieszkalnych (niezależnie od ich rodzaju - jednorodzinne, czy wielorodzinne), spoczywa obowiązek dokonania kontroli butli, a także pomieszczeń, w których użytkuje się takie butle np. zainstalowanych przy kuchenkach gazowych, czy promiennikach ciepła.
 
 

 


UWAGA WŁAŚCICIELE I ZARZĄDCY OBIEKTÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH.

 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego przypomina Właścicielom i Zarządcom obiektów wielkopowierzchniowych, zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego o obowiązku przeprowadzenia kontroli do 30 listopada 2015 r.

Jednocześnie osoby przeprowadzające kontrolę mają obowiązek przesłania zawiadomienia o przeprowadzonej kontroli do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego.

Prosimy o przesłanie zawiadomienia na druku, który został dla Państwa przygotowany - pod niniejszym linkiem -plik.pdf - plik.word

 


Jerzyki, a wstrzymanie budowy.

 

Tytułowy ptak to jeden z wielu gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową. Mając to na uwadze, przypominam, że roboty budowlane prowadzone przy obiekcie budowlanym, jak np. termomodernizacja czy remont lub inne, prowadzące do niszczenia siedlisk i ostoi tych zwierząt podlegają restrykcjom ustawy Prawo budowlane - art. 50 ust. 1 pkt 2. Zgodnie z tym przepisem właściwy organ (PINB) wstrzymuje prowadzenie robót budowlanych wykonywanych w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska.

Ponadto projekt architektoniczno-budowlany powinien wykazać, że przyjęte rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne ograniczają lub eliminują wpływ na środowisko przyrodnicze. W odniesieniu do organów nadzoru budowlanego - będzie to projekt zamienny.

Instytucją kompetentną do oceny przyrodniczej jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, ul. 28 czerwca 1956 r. 223/229, http://poznan.rdos.gov.pl/

Jerzyk

Młody jerzyk. Fot. Marcin Karetta

Jerzyk 2

 

Źródło: EAST NEWS


Przystępując do jakichkolwiek prac budowlanych lub remontowych, należy pamiętać, o przepisach prawa chroniących ptaki w budynkach. Mają tu zastosowanie następujące przepisy:

1.Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. 2004 nr 220, poz.2237)
2.Ustawa o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 (Dz. U. 2009 nr 151, poz. 1220 ze zm.)
3.Ustawa o ochronie zwierząt z dn. 21 sierpnia 1997 (Dz. U. 2003 nr 106, poz. 1002 ze zm.)
4.Ustawa prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 (Dz. U. 2006 nr 156, poz. 118 ze zm.).

 


 

Zagrożenie powodzią w skutek zatorów rzecznych spowodowanych przez krę, a także możliwość wystąpienia roztopów.

W związku z podwyższonym stanem wód Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego zgodnie z art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Po każdorazowym wystąpieniu okoliczności, o których mowa wyżej właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, stosownie do art. 62 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, ma obowiązek zapewnić przeprowadzenie kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu, a następnie usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, co należy potwierdzić w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu. Przeprowadzenie kontroli musi być powierzone osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia budowlane.

Niemniej jednak zwrócić należy uwagę, że w przypadku ewentualnego wystąpienia katastrofy budowlanej to na właścicielu, zarządcy lub użytkowniku obiektu budowlanego ciąży szereg obowiązków określonych przepisami art. 75 Prawa budowlanego. Przede wszystkim należy zorganizować doraźną pomoc poszkodowanym i przeciwdziałać rozszerzaniu się skutków katastrofy oraz niezwłocznie zawiadomić o katastrofie: organ nadzoru budowlanego, właściwego miejscowo prokuratora i Policję. Należy tu wyjaśnić, że w myśl art. 73 ust. 1 Prawa budowlanego „Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów”.

Wszystkie zgłaszane wnioski dotyczące obiektów budowlanych, które uległy zalaniu będą załatwiane sukcesywnie po ustąpieniu wody z tych obiektów.

Ponadto zwraca się szczególną uwagę na przeprowadzanie w sposób kontrolowany wypompowywania wody z zalanych budynków.


W przypadku wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia użytkowników obiektów budowlanych, ewentualna decyzja organu nadzoru budowlanego o opróżnieniu (ewakuacji) budynku mieszkalnego lub wyłączeniu z użytkowania stanowi podstawę do otrzymania (art. 68 Prawa budowlanego) lokalu zamiennego.


 

 


Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z dnia 10 maja 2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 655) wprowadziła obowiązek wobec właścicieli i zarządców wielkopowierzchniowych obiektów budowlanych.

Na właścicielach i zarządcach:

- budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000m2,
- innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000m2

spoczywa obowiązek powierzenia osobie posiadającej uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności i przynależącej do izby samorządu zawodowego, przeprowadzenia kontroli okresowej stanu technicznego tych obiektów. Kontrole należy przeprowadzać dwa razy do roku w terminach:

- do 31 maja,
- do 30 listopada.

Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli (można skorzystać z wzoru w zakładce „Druki do pobrania”).

 

Zakres przedmiotowy takich kontroli obejmuje sprawdzenie stanu technicznego:
- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

PRZYPOMINAM, że 31 maja 2012r. upływa kolejny termin składania pisemnych zawiadomień o przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego obiektów.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytworzył:
Adam Korzystka
Udostępnił:
Korzystka Adam
(2010-01-14 12:58:50)
Ostatnio zmodyfikował:
Korzystka Adam
(2021-02-12 09:24:02)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki